Kudüs kararına karşı AKP'den Ayasofya hamlesi mi gelecek?

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ün başkent olarak tanınması kararını açıkladı ve Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıdığını açıkladı.

Trump’ın açıklamasına tepkiler gelirken AKP Milletvekili Şamil Tayyar’ın “Ayasofya” çıkışı dikkat çekti.

Biz Cuma namazıyla Ayasofya'dan başlangıç yapalım, onlar Trump'et çalsınlar” diyen AKP’li Şamil Tayyar Twitter’dan Trump’ın Kudüs çıkışına şöyle karşılık verdi:

Kaynak: http://odatv.com/kudus-kararina-karsi-akpden-ayasofya-hamlesi-mi-gelecek...

 

‘Arz-ı Halife’ Ayasofya’dan geçiyordu

1884’te baş meridyen çizgisi olarak Londra’daki Greenwich semt seçilse de Osmanlı kendi coğrafyasında Ayasofya’dan geçen meridyen çizgisini kullanmıştı. ‘Arz-ı Halife’ veya ‘Arz-ı İstanbul’ denilen meridyen uzun yıllar başlangıç meridyeni olmuş, Müslümanlar da saatlerini buraya göre ayarlamıştır. Bu uygulama Takvim, Saat ve Ölçülerde Değişiklik Kanunu’yla (1932) son bulmuş, ülke içinde de Greenwich esas alınmıştır.

 

Kaynak: http://www.karar.com/hayat-haberleri/arz-i-halife-ayasofyadan-geciyordu-...

Numan Kurtulmuş'tan "Ayasofya" açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılıp açılmayacağıyla ilgili bir sorusu üzerine "Gündemimizde yok. Ama sonuçta Ayasofya Fatih Sultan Mehmet'in fethinin bir sonucu olarak ibadethane haline getirilmiş.  Daha sonra bir Bakanlar Kurulu kararıyla müze haline dönüştürülmüştür. Şu anda gündemimizde yok ancak Fatih Sultan Mehmet'in fetih hakkı olduğunu ifade etmek isterim" diye yanıt verdi.

 

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/numan-kurtulmus-tan-ayasofya--siyaset-2508652/

Ayasofya krizine UNESCO da girdi

Müze statüsüne sahip Ayasofya’da Kadir Gecesi için düzenlenen program ve sabah ezanı okunmasına Yunanistan’dan tepkiler gelmeye devam etti.

BM Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) Genel Direktör Yardımcısı Francesco Bandarin’le bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, UNESCO’dan destek istedi.

 

Kaynak:http://odatv.com/ayasofya-krizine-unesco-da-girdi-2306171200.html

TRT Diyanet kanalında Ramazan ayı boyunca yayınlanacağı açıklanan ‘Bereket Vakti Ayasofya’ isimli program Yunanistan’ın tepkisini çekti.

TRT’nin dini içerikli yayınlar yapan kanalı TRT Diyanet’in Ramazan ayı için 1934’te müze statüsü verilen Ayasofya’da özel bir program hazırlaması Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisini çekti.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201606061023189401-turkiye-ayasofya-ra...

BBP lideri Destici: "Büyük Birlik Partisi olarak Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili müracaatlarımız olmuştur"

"Ayasofya, 482 yıl cami olarak hizmet gördü. Ama 1935'te müzeye çevrildi, o günden bugüne cami olmayı bekliyor. Ayasofya kilise değil, müze de değil, bilakis camidir. Cami olmasına rağmen kamuoyu tarafından tam olarak bilinmeyen nedenle ibadete kapatılmıştır. Büyük Birlik Partisi olarak Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili müracaatlarımız olmuştur. Ayasofya'nın hala ibadete açılmamasını millet olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Herkes bilsin, Ayasofyasız İstanbul, İstanbulsuz Türkiye olmaz. Fethin mimarlarını ve şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum ruhları şâd mekânları cennet olsun. Rabbim; İlay-ı Kelimetullah için Nizam-ı Âlem diyerek asırlarca üç kıtada at koşturup Allah'ın ismini ve dinini yeryüzüne yayan bu büyük Müslüman Türk Milleti'ne ve onun Alperenleri'ne nice zaferler nasip etsin"

Pages